Szparagi są cenionym warzywem ze względu na walory smakowe i lekkostrawność, mają dużą zawartość witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy.
Mają działanie moczopędne, ułatwiające defekację, hipotensyjne (tj. obniżające nadciśnienie tętnicze – wpływając korzystnie na stosunek jonów potasu do sodu),
Wyróżniamy trzy rodzaje szparagów jadalnych:
Sezon szparagowy w Polsce jest bardzo krótki, trwa około 8-10 tygodni, kończy się w czerwcu na św. Jana. Największe plantację na terenie Polski znajdują się w Wielkopolsce. Uprawa jest bardzo pracochłonna, a zbierane są ręcznie dwa razy dziennie: wcześnie rano i pod wieczór.
Jak kupować ?
Świeże szparagi mają zamknięte główki, elastyczną łodygę, która po złamaniu lub po naciśnięciu wydziela sok. Kolor ich powinien być lśniący. Pocierając szparagi powinny w charakterystyczny sposób trzeszczeć. Końcówki nie mogą być mocno zdrewniałe.
Przygotowanie…
Przed gotowaniem białe szparagi należy obrać, zaś zielone i fioletowe wystarczy dokładnie umyć. Następnie należy odciąć zdrewniałe końcówki. Główki szparagów są znacznie delikatniejsze od łodyg dlatego gotujemy je ustawione pionowo tak żeby główki wystawały ponad wodę i gotowały się w parze. Gotujemy je w delikatnie osolonej wodzie przez czas 20 minut dla białych, 15 minut dla zielonych fioletowych. Szparagi nie mogą być rozgotowane, tylko lekko chrupiące. Szparagi można także parować lub dusić na maśle.
Makaron z zielonymi szparagami i suszonymi pomidorami
Składniki:
Pół paczki makaronu ugotuj al dente z dodatkiem oliwy z oliwek. Duży pęczek zielonych szparagów umyj, odetnij twarde końce, pokrój na kawałki, uduś na maśle pod przykryciem, by nieco zmiękły (główki krócej). Dodaj pół słoika pokrojonych w paski suszonych pomidorów w oliwie, łyżkę oliwy z pomidorów, wyciśnięty świeży czosnek do smaku. Zagotuj. Wymieszaj z gorącym makaronem i posyp serem. Ozdobić bazylią:)
Dodaj komentarz