Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Kraków

Relacja ze spotkania w  Tychach

4 kwietnia 2013 r. odbyło się spotkanie Zdrowy Przedszkolak – Zdrowy Dorosły w Przedszkolu nr 25 im. Misia Uszatka w  Tychach w którym uczestniczyli przedstawiciele tyskich przedszkoli oraz rodzice przedszkolaków.  Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy projektu Małe Ogródki w Tychach z naszym projektem. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce Pani Katarzyny Woch, która prowadzi projekt Małe Ogródki i troszczy się o wszystkie przedszkolaki.

Przed wykładem była możliwość wspólnej weryfikacji jadłospisów przedszkolnych.

W przerwie podczas prelekcji był poczęstunek, który przygotowały samodzielnie placówki przedszkolne we własnym zakresie. Jak widać przygotowały go m.in same przedszkolaki.

 

 

Konferencja w Krakowie

Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie

ul. Garbarska 1

Zaprasza dyrektorów przedszkoli w dniu 8 kwietnia 2013 r.  

w godz. 10.00 -14.00 na konferencję

„DIETA DLA ZDROWIA I ROZWOJU DZIECKA”

 

Program:
Otwarcie konferencji.
1. Wpływ wybranych potraw i surowców na zdrowie i rozwój dzieci.  Urozmaicanie  i wprowadzanie zmian w jadłospisach przedszkolnych – Emilia Lorenc  (diagnosta laboratoryjny, dietetyk, twórca projektu Zdrowy Przedszkolak).
12.00-12.30 Przerwa – przykłady prostych przepisów opartych na naturalnych produktach
( Catering AlmaVerde)
2 Edukacja zdrowotna  propozycje  wydawnictwa  MAC Edukacja – Bogusław Zawiślak (konsultant).
3. Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia dotyczące norm dla dziecka w wieku przedszkolnym – Lucyna Ciępka  (kierownik oddz. Żywienia PSSE  Kraków).

Zgłoszenie udziału w konferencji  pod adres email:  doradcaszelag@gmail.com

Wstęp wolny!

Konferencja w Bielsku – Białej – relacja

Konferencja w Bielsku – Białej odbyła się 7 lutego w Bielskim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego.
Zorganizowały ją 3 Bielskie przedszkola, prowadzące kuchnię dla alergików: Przedszkole nr 44, 37 i 32. Na spotkanie przybyło ok. 150 osób, a wśród nich dyrektorzy i pracownicy przedszkoli oraz rodzice.
Zobaczyliśmy niezwykle ciekawą prezentację nt. pracy i osiągnięć Przedszkoli dla alergików, które przygotowały Panie Dyrektor Przedszkoli. Przedszkola, te od kilku lat wprowadzają zmiany, dbają o indywidualne diety dla dzieci ze szczególnymi problemami alergii pokarmowych oraz innych chorób dietozależnych i udoskonalają swoje jadłospisy, nieustannie kształcąc się w tej dziedzinie. Wystąpienie lekarza alergologa i pediatry, uświadomiło słuchaczom zarówno istotę chorób dietozależnych a szczególnie dzieci alergicznych, jak i ogrom problemów tego typu coraz częściej nękających człowieka.
W przerwie goście i uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek. Poczęstunek był niezwykły… zupa dyniowa, prażony słonecznik, naleśniki razowe, cudowne i smakowite kanapki z pasta brokułową, a na deser ciasto marchewkowe oraz galaretka z jagód i desery jogurtowe z naturalnego jogurtu. Takie dania można spotkać właśnie w menu przedszkoli –organizatorów.

Po przerwie, głos został oddany Dorocie Łapie  – moderatorce Kampanii. Pragnąc przekazać jak najwięcej ważnych informacji związanych poruszyła w niej aspekty aktualnych wytycznych i najlepszych kompozycji pożywienia dla dzieci w przedszkolach,, pokazując  najróżniejsze możliwości zmian diety w przedszkolach, nie tylko takich, które specjalizują się w odżywianiu dzieci z alergiami czy innymi ograniczeniami żywieniowymi. Najważniejszym przesłaniem naszych wystąpień podczas tego typu spotkań jest pokazanie, że należy zmieniać nasze stare przyzwyczajenia, ucząc dzieci nowych smaków, zwracając szczególna uwagę na unikanie produktów przetworzonych przemysłowo.
Nasze doświadczenia w tej chwili pokazują już, że jest to Możliwe!
Dziękujemy Paniom Dyrektor z Bielskich Przedszkoli dla dzieci alergicznych za organizację tego spotkania.

 

Dzieci w ogrodzie i w kuchni

Zdrowy Przedszkolak.org współpracuje z „Małymi ogródkami”, które zostały uruchomione przez Urząd Miasta Tychy w ramach kampanii społecznej dotyczącej zdrowego żywienia.  Dwanaście tyskich przedszkoli, dwanaście ogródków i 1600 przedszkolaków od wiosny uprawia własne warzywa, owoce i uczy się przygotowywania zdrowych posiłków w salach przedszkolnych. „Zainteresowanie programem rośnie i już przyszłej wiosny powitamy w programie 4 nowe placówki” – cieszy się Katarzyna Woch, która od początku prowadzi projekt w Wydziale Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy.
Dla pedagogów, dyrektorów i osób odpowiedzialnych za żywienie z tyskich przedszkoli na jesieni zostało przeprowadzone szkolenie w ramach kampanii Zdrowy Przedszkolak.org.
Dwa projekty połączyły siłę i tak dziś zostały wydrukowane dzięki  pomocy firmy Master książki kucharskie dla rodzin przedszkolaków. Mamy nadzieję, że będą one cenną pomocą przy przygotowywaniu posiłków przez rodziców i zachęcą do rodzinnego gotowania” – informuje Iwona Ciepał, naczelnik urzędowego wydziału promocji. W książce można znaleźć opowiadanie „O chłopcu, który nie chciał jeść warzyw”, porady dotyczące segregacji odpadów kuchennych oraz przepisy kuchni naturalnej, autorstwa specjalistów z ogólnopolskiej kampanii „Zdrowy Przedszkolak.org”.
Książka to nie wszystko, każdy przedszkolak otrzyma fartuszek kuchenny zachęcający do wspólnego gotowania z rodzicami, a rodzice fachową informację, dotyczącą tworzenia zdrowej diety dla dziecka i całej rodziny. Działaniami tymi przenosimy się z przedszkolnych ogródków do domowych kuchni i rozszerzamy zasięg kampanii na całe rodziny.

Przygotowane materiały otrzymało 1600 przedszkolaków w Tychach.
O projekcie Małe Ogródki więcej informacji znajdziecie na stronie…

Obejrzyj książeczkę

Pierniczki Świąteczne w Tuptusiach w Wieliczce

W okresie Adwentu wszystkie dzieci z naszego przedszkola biorą czynny udział w przygotowaniach do długo wyczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia. Kiedy w salach
unosi się zapach pierniczkowego ciasta, wszyscy wiemy, że święta tuż, tuż… Każdy podwija więc rękawy, zakłada fartuszek i …nie może się doczekać na zaproszenie do pracy. Dzieci
pomagają wałkować ciasto, a potem każdy wykrawa wybrany przez siebie kształt. Po upieczeniu przychodzi czas na twórcze tworzenie kompozycji dekoracyjnych. W tym roku do
zdobienia pierniczków wykorzystaliśmy: orzechy włoskie, słonecznik, morele, daktyle i rodzynki. Teraz, oczekujemy na przybycie naszych bliskich na przedstawienie jasełkowe, po
którym wspólnie skosztujemy przygotowanych wypieków. www.tuptusie.edu.pl

Relacja Zdrowego Przedszkolaka.org z Rodziną

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia Zdrowy Przedszkolak.org z Rodziną w Kangurowym Przedszkolu  w Krakowie,  które odbyło się 6 października.  Mamy nadzieję, że był to dla Was miło spędzony czas.

 Zapraszamy do realizowania idei  programu Zdrowego Przedszkolaka na co dzień Waszych rodzinach  oraz poprzez wsparcie finansowe naszej Fundacji

Emilia Lorenc, organizator i twórca Zdrowego Przedszkolaka.org

Warsztat kulinarny poprowadziła Emilia Lorenc. Owoce i warzywa mieliśmy dzięki firmie Alma Verde. Podczas warsztatów były konkursy: Zgadnij, co to za owoc, warzywo. Nagrody zostały ufundowane przez portal Bliżej Przedszkola.

Warsztat wspólnego umuzykalniania dla rodziców i dzieci poprowadziła Edyta Poręba z Zakręcalnia.pl 

Mamy przedszkolaków mogły skorzystać z porad eko-wizażyski Moniki Dworakowskiej z Polubiarki oraz eko- sytylistki Joanny Tor – Gazda z Dostrajanie 

Dzieci ratowały swoje misie z lekarzem Markiem Lorenc Medcynyna Integracyjna 

Zabawy logopedyczne poprowadziła Ewelina Galuba Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica Pestka

Poczęstunek przygotował eko-catering Alma Verde 

Konsultację i korektę postawy ciała poprzez zabawę  poprowadziła Dorota Czechowska  i Aneta Śnieżek ( Gabinet Rehabilitacji Ruchowej Redo )

Zabawy kreatywnego dziecka poprowadziła Marta Tomaszek z Kangurowego Przedszkola 

Dzieci z panią Małgorzatą Drozd ( Zielniki.pl) wykonały przepiękne obrazki 

Rozmowy na temat Chwalić czy nie chwalić? Jak wspierać dziecko w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie, prowadziła  Agnieszka Nuckowska, Joanna Jeżak (Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica Pestka )

Relacja ze spotkania w Tychach

2 października 2012 w Miejskim Domu Kultury w Tychach  odbyło się  szkolenie dla pracowników przedszkoli. Temat szkolenia był: Wpływ żywienia na zdrowie i rozwój dziecka. Jak odżywiać dzieci w wieku przedszkolnym?

Spotkanie było wynikiem działań w ramach miejskiego projektu „Małe Ogródki” i współpracy z  „Zdrowy Przedszkolak.org” w ramach kampanii dotyczącej zdrowego żywienia.

Organizatorem spotkania był: Urząd Miasta Tychy, Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą, Katarzyna Woch – prowadząca projekt „Małe Ogródki”

Wykład poprowadziła: Emilia Lorenc twórca Zdrowego Przedszkolaka.or, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny, dietetyk

 

Podczas spotkania został przygotowany poczęstunek przez Catering przy Zespole Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak praktycznie zostały przygotowywane potrawy przez mgr Arkadiusza Kluske ( nauczycieal zawodów: kucharz , cukiernik , piekarz) oraz mgr Monikę Blot (nauczyciela zawodu: kucharz).

 

 Pasta z twarogiem z ogórkiem zielonym ( 4 porcje )

  • 3 główki rzodkwi
  • 200 g twarogu ( zmielonego)
  • ½ pęczka szczypiorku
  • ¼ ogórka zielonego ( ogórek przepołowić i usunąć miękki miąższ )
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • Pieprz, sól do smaku

 Pasta z twarogiem ( 4 porcje )

  • 200 g twarogu ( zmielonego)
  • 3 główki rzodkiewki
  • 10 dag orzechów włoskich (zmielić w blenderze )
  • 2 – 5 łyżek jogurtu naturalnego
  • 10 dag płatków z migdałów ( uprażyć na suchej patelni )
  • 3 łyżki miodu

Przygotowane składniki połączyć na jednolitą masę . Przygotowane migdały posypać na
gotową masę po położeniu na pełnoziarnisty chleb.

Kotlety mielone z kaszą jęczmienną lub gryczaną ( 4 porcje )250 g mięsa mielonego

  • 100 g kaszy jęczmiennej ( ugotować na półtwardo )
  • ¼ natki pietruszki ( posiekać)
  • 1 jajo
  • 1 cebula ( pokroić na drobna kostkę)
  • 60 g bułki tartej
  • 150 g oleju rzepakowego

Przygotowane składniki połączyć na jednolitą masę. Panierować w bułce i smażyć w oleju na
jasnozłocisty kolor.

Oraz z przepisów z Zdrowego Przedszkolaka.org

  • Kotlety z kalafiora
  • Ciasto marchewkowe
  • Krem czekoladowy z awokado
  • Kuleczki owsiane

Zdrowy Przedszkolak.org z Rodziną

 

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu kierowanym do Rodzin z dziećmi o charakterze non-profit, który odbędzie się :

6 października godz 10:30- 15:00   

 Kangurowe Przedszkole 

ul. Podgórki Tynieckie 106 Kraków

Wstęp wolny! 

Dziękujemy za zgłoszenia meilem: emilialorenc@zdrowyprzedszkolak.org

Warsztaty dla dzieci:
  •     Warsztat kulinarny dla dzieci –  Emilia Lorenc (FIMI)  z  Alma Verde
  •     Warsztat ratowanie misia – pierwsza pomoc – Marek Lorenc (FIMI)
  •     Twórcze przedszkolaki – Kangurowe Przedszkole
  •     Warsztat umuzykalnienia – Edyta Poręba (Zakręcalnia )
  •     Robienie zielników – Małgorzata Drozd, (Zielnik.pl)
  •     Zabawy logopedyczne – ( Ewelina Galuba Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica Pestka)
  •    Korekta postawy ciała poprzez zabawę ( Gabinet Rehabilitacji Ruchowej Redo )

Uwaga : Zabierzcie obowiązkowo ulubionego misia, który pomoże Wam na warsztatach

Stałe punkty konsultacyjne:

  •     Jak ubierać się modnie i małym kosztem – konsultacje stylistki- Joanna Tor – Gazda (Dostrajanie)
  •     Naturalny make-up – konsultacje wizażystki – Monika Dworakowska ( Polubiarka)
  •     Chwalić czy nie chwalić? Jak wspierać dziecko w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie – Agnieszka Nuckowska, Joanna Jeżak (Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica Pestka )
  •     Jak żywić rodzinę ? Wzmacniamy odporność poprzez żywienie – Emilia Lorenc, Marek Lorenc ( FIMI)


Organizator: Fundacja Instytut Medycyny Integracyjnej

Partnerzy:   Alma Verde, Zakręcalnia, Dostrajanie, Polubiarka, Centrum Rozwoju Dziecka i Rodzica Pestka, Kangurowe przedszkole, Zielniki, Dzieci są Ważne, Restauracja w Srebnej Górze , Gabinet Rehabilitacji Ruchowej Redo, Bliżej Przedszkola

Tyskie Małe Ogródki ze Zdrowym Przedszkolakiem.org

Serdecznie zapraszam przedstawicieli wszystkich tyskich przedszkoli, na spotkanie dotyczące podnoszenia jakości odżywiania dzieci w wieku przedszkolnym.
Spotkanie to jest wynikiem działań w ramach miejskiego projektu „Małe Ogródki” i współpracy z  „Zdrowy Przedszkolak.org” w ramach kampanii dotyczącej zdrowego żywienia. Zapraszam szczególnie osoby decyzyjne w obszarze przedszkolnych jadłospisów oraz szefów kuchni przedszkolnych. Na spotkaniu dowiemy się w jaki sposób Program Zdrowy Przedszkolak.org może wspomóc dążenia do poprawy jakości żywienia przedszkolaków i w jaki sposób możemy tego dokonać sami w przedszkolnych kuchniach.Program spotkania przewiduje:
1) omówienie tematów (wykład):

  •     naturalnego, racjonalnego żywienia dzieci w wieku intensywnego rozwoju
  •     wpływu wybranych potraw i surowców na zdrowie dzieci
  •     profilaktyki i leczenia chorób wieku dziecięcego w zakresie żywienia (otyłość, cukrzyca, alergie, zaburzenia zachowania)
  •     naturalnej kuchni (jak i co gotować, żeby wzmacniać zdrowie dzieci)
  •     ekonomicznego dokonywania wyborów produktów dostępnych na rynku
  •     urozmaicania i wprowadzania zmian w jadłospisach przedszkolnych.

Prowadzenie : Emilia Lorenc, diagnosta laboratoryjny, dietetyk, biolog molekularny, twórczyni i prowadząca projekt „Zdrowy Przedszkolak.org”

2) mały poczęstunek przygotowany według przepisów promowanych przez Zdrowego Przedszkolaka.org

Będziemy mieli możliwość zajrzenia od kuchni przy sali wykładowej, gdzie Mistrz Kuchni z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach będzie przygotowywał poczęstunek  przy współpracy i według przepisów kuchni naturalnej Magdaleny Cielenga-Wiaterek.  Będzie możliwość obserwacji, rozmowy z Kucharzem i degustacji.

3) możliwość rozmowy z na temat doświadczeń programu, który z powodzenie prowadzony jest już w kilkudziesięciu przedszkolach w całej Polsce

Zachęcamy do przyjścia i zadawania pytań dotyczących zasad promowanego żywienia, zmian wskazanych do dokonania w przedszkolnych kuchniach na potrzeby promowanej diety, jak i ogólnych zasad współpracy z Programem

Data:  2 października 2012, godz. 14.00
Przewidywany czas: 2-3 godziny
Miejsce: MDK nr 2 w Tychach, ul. Elfów 56

Organizator: Urząd Miasta Tychy, Wydział Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą, Katarzyna Woch – prowadząca projekt „Małe Ogródki”

Dysponujemy ograniczoną ilością miejsc. Wstęp wolny dla osób, które zgłoszą uczestnictwo (własne i/lub współpracowników ze swojego przedszkola).
Czekam na zgłoszenia, wyłącznie mailem na adres: maleogrodki@umtychy.pl , do poniedziałku 24 września, do godz. 12.00. Wystarczy podać nr przedszkola i liczbę chętnych osób (max 3 osoby z przedszkola).

Zapraszamy na rodzinny piknik

Program pikniku

10.00 – powitanie
10.15 – rozpoczęcie konkursu kosz piknikowy Zdrowego Przedszkolaka
10.30 – gimnastyka dla języka – mini warsztat z logopedą
11.00 – mały warsztat kulinarny
11:30 –   bliżej natury – robimy zielniki
12.00 – Jak segregować odpady – zabawa dla dzieci
12.30 – Jak rozmawiać trzeba z psem?
13.00 –  „od grzechotki do orkiestry” – warsztat umuzykalnienia
13.30 – sposób na nudę – czyli tworzenie zabawek
14.00 – rozstrzygnięcie konkursu i  zakończenie

Stałe punkty konsultacyjne:

  • Jak bezpiecznie jeździć  na rowerze po mieście?
  • Jak być Eko w makijażu?
  • Porady  Eko Stylistki
  • Chwalić czy nie chwalić? Jak wspierać dziecko w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie.
  • Ekolokalizator – czyli Kraków ekologicznie
  • Mufinka Cafe – degustacja naturalnych mufinek
  • Biovert – degustacja produktów ekologicznych
  • Melasa – degustacja produktów ekologicznych

kontakt: emilialorenc@gmail.com

 

Dzień dziecka z teatrem w przedszkolu

Przedszkole Niepubliczne „Pod gwiazdkami” w Krakowie które jest w naszym projekcie ma zaszczyt zaprosić wszystkie dzieci wraz z rodzicami na spektakl teatralny w wykonaniu dzieci z grupy drugiej, pt. „Mała Czarownica”

w dniu 1.06.2012 r. o godzinie 14.45

w Przedszkolu Niepublicznym „Pod gwiazdkami”
w Krakowie, ul. Szafera 2.

Jeśli będzie nam towarzyszyła ładna pogoda, po spektaklu zapraszamy wszystkie dzieci na zabawy w naszym pięknym ogrodzie! Czekają na Was zabawy kołowe, z chustą animacyjną, malowanie, lepienie, piaskownica.

Wstęp wolny!

Spektakl „Mała Czarownica” otrzymał I miejsce na tegorocznym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Przedszkoli.

Prosimy o rezerwację miejsc e-mailowo na adres: sekretariat@podgwiazdkami.pl, do dnia 30.05.2012.

Więcej informacji na stronie: www.podgwiazdkami.pl

Relacja z 7 Forum Wychowania przedszkolego

Jak uczyć lepiej, jak wspomagać rozwój dziecka, co robić, by zapewnić dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych?

18-20 kwietnia 2012 odbyło się  7. FORUM Wychowania Przedszkolnego, w którym uczestniczyło blisko pół tysiąca nauczycieli i dyrektorów przedszkoli, doradców metodycznych, wizytatorów i specjalistów pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym.

 

 

14.45. 18 kwietnia
„Odżywianie dzieci w przedszkolu w zgodzie z naturą w praktyce. Korzyści zdrowotne i ekonomiczne”. Emilia Lorenc


Światowa organizacja zdrowia apeluje – złe odżywianie skutkuje podwyższeniem ryzyka rozwinięcia się chorób, szczególnie jeśli nawyki złego odżywiania zostają przyswajane w najmłodszych latach. Żywności wysyko przetworzonej mówimy NIE.

Zmiany wprowadzamy stopniowo – metoda małych kroczków. Dzieci muszą przyzwyczaić się do nowego smaku. Pozwólmy im też na wybór i uczestnictwo w przygotowaniu posiłków.
Sprawmy, aby nie miały przykrych wspomnień z dzieciństwa związanych ze spożywaniem posiłków.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na Forum :)

Pełna relacja z 7 Forum dostępna jest na stronie bliżej przedszkola.pl

 

Zdrowy Przedszkolak w Bielsku – Białej

Warsztaty dla pracowników bielskich przedszkoli

Wiek  przedszkolny to  czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. To, co jemy, wpływa bezpośrednio na samopoczucie i ważne czynności naszego organizmu. Nawyki żywieniowe nabyte w dzieciństwie często kształtują późniejsze wybory.  Dzieciom potrzebne jest odpowiednio zbilansowane, urozmaicone pożywienie. Posiłki powinny być  oparte na produktach naturalnych, wysokiej jakości oraz jak najmniej przetworzonych.

Warsztaty zorganizowana w Przedszkolu nr 44 cieszyły się dużym zainteresowaniem tak dyrektorów, jak również intendentek i kucharek. Na 43 publiczne przedszkola w Bielsku udział wzięło  80 osób  odpowiedzialnych za żywienie dzieci.

Warsztat prowadziła: Emilia Lorenc, diagnosta laboratoryjny,biolog molekularny, dietetyk

Wykład był sponsorowany przez Klub Miłośników Starego Bielska, wspierających działania Przedszkola nr 44, które już od 10 lat dba o właściwą dietę czy to dla dziecka z alergią i nietolerancją pokarmową  czy dla dziecka z mokowiscydozą lub fenyloketonurią, czy dla zdrowego 5-6 latka z obecnie najliczniejszej grupy  w przedszkolu .

 

 

Między przedszkolny konkurs plastyczny pt. ” Zdrowy posiłek przedszkolaka”

11 kwietnia 2012r na terenie  Przedszkola nr 44 w Starym Bielsku  w ramach projektu „Zdrowy Przedszkolak.org”  rozdano nagrody dla dzieci oraz wyróżnienia dla 20 bielskich przedszkoli które wzięły udział w między przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „ Zdrowy posiłek przedszkolaka” .

Nagrody  ufundował Miejski Zarząd Oświaty – Gmina Bielsko-Biała i z jej ramienia rozdał je radny – Pan Adam Ruśniak.

W kategorii dzieci młodszych :

I miejsce: Maksymilian Piątek  – Przedszkole nr 39

II miejsce: Kinga Maj – Przedszkole nr 26, III miejsce: Maria Słodownik – Przedszkole nr 25

W kategorii dzieci starszych:

I miejsce: Oliwia Król – Przedszkole nr 2

II miejsce: Aleksandra Pilecka – Przedszkole nr 49,  III miejsce: Lena Auguścik – Przedszkole nr 39

oraz wyróżnienia:

Julia Lamparska – Przedszkole nr 44, Michał Kmiecik – Przedszkole nr 26, Dorota Maśka – Przedszkole nr 16.

Pani Emilia Lorenc  przyznała również poza konkursem 3 nagrody specjalne dla dzieci  z Przedszkola nr 55,  nr 31, nr 54,

 


Zapowiedzi na kwiecień


ZDROWY PRZEDSZKOLAK.org W BIELSKO – BIAŁEJ


  • Spotkanie dla pracowników  z bielskich przedszkoli

Naturalne żywienie dzieci przedszkolnych, jak wprowadzać małym kosztem
11 kwietnia 2012 , godz 14:00- 16:00
Przedszkole nr 44, ul Sobieskiego 171 Bielsko – Biała

  • Spotkanie dla rodziców

Żywienie naturalne dzieci w domu. Moje dziecko z alergią.

11 kwietnia 2012, godz 16:30 – 17:30
Przedszkole nr 44, ul Sobieskiego 171 Bielsko – Biała

Prowadzenie: Emilia Lorenc, dietetyk, diagnosta laboratoryjny

więcej informacji: Alicja Jurzak – pm44@mzo.bielsko.pl



WARSZTAT DLA RODZICÓW W KRAKOWIE

Dlaczego warto postawić na zdrową naturalną dietę?
Jak stopniowo i  małym kosztem wprowadzać zmiany w domowej kuchni?17 kwietnia 2012 godz 16:00 – 17:30
Kangurowe Przedszkole ul. Podgórki Tynieckie 106, Kraków

Prowadzenie: Emilia Lorenc, dietetyk, diagnosta laboratoryjny

więcej informacji: Marta Tomaszek – podgorki@kanguroweprzedszkole.edu.pl

 


7. FORUM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

18-20 kwietnia 2012,
Kraków, Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

Będziemy obecni z prezentacją projektu Zdrowy Przedszkolak.org – Emilia Lorenc
Szczegóły na stronie:  bliżej przedszkolak.pl


OTWARTY WARSZTAT DLA RODZICÓW

 

19 kwietnia, godz. 18, Al. Z. Krasińskiego 10, Kraków.

Waldorfska Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Krakowie.

  • Dlaczego warto postawić na zdrową naturalną dietę?
  • Jak stopniowo wprowadzać zmiany w domowej kuchni?
  • Dziecko w naturalnej kuchni. „Jadek czy niejadek”
  • Ekonomia naturalnego żywienia.
Prowadzenie: Emilia Lorenc, dietetyk, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny
Wstęp: dobrowolna kwota „do koszyczka”.

 


 

Relacja z II warsztatów w Krakowie

 

29 września  w Krakowie odbyły się drugie warsztaty kampanii Zdrowy Przedszkolak.

Program warsztatów obejmował omówienie tematów:

  • odporność dziecka – wspierana naturalnym żywieniem
  • modyfikowania jadłospisów przedszkolnych
  • porównywania wartości odżywczych poszczególnych produktów i posiłków spożywczych
  • włączania dzieci do programu Zdrowy Przedszkolak
  • tworzenia ogrodów warzywnych w przedszkolu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów – dyrektorom przedszkoli, pedagogom, osobom odpowiedzialnym za przygotowanie posiłków, intendentkom, prowadzącym firmy cateringowe i zainteresowanym rodzicom!

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zmienić przedszkolną dietę dzieci na zdrowszą i naturalną. Zapraszamy do realizowania programu Zdrowego Przedszkolaka

Dziękujemy także patronom medialnym Bliżej przedszkolaMiasto DzieciFundajca Mama za pomoc w rozpowszechnianiu informacji dotyczących akcji, oraz sponsorom: Alma Verde catering Ekologiczny, za przygotowanie poczęstunku i udostępnienia sali oraz Fundacji Ale Heca za pomoc wydruku materiałów.

Wykładowcy:

Emilia Lorenc – Fundacja Instytut Medycyny Integracyjnej, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny, doradca żywienia
Anna Komorowska – pracownia k., architekt krajobrazu, pedagog.

Pani Anna Komorowska udostępniła swoją prezentację online. Zapraszamy do ponownego zapoznania się z tematem Jadalny plac zabaw, ogrody warzywne

zdjęcia: Alicja Szwinta Dyrda.

 

Gazeta Wyborcza Kraków

Dwie mamy z Krakowa robią przedszkolną rewolucję

Prawie trzy tysiące rodziców z całej Polski podpisało się pod apelem krakowskich mam o zmianę przedszkolnej diety. Akcja przynosi już także konkretne rezultaty: na pierwsze szkolenie, jak zdrowo karmić przedszkolaki, przyszła w Krakowie prawie setka kucharek.

Czytaj więcej….

Relacja z pierwszych warsztatów Zdrowy Przedszkolak w Krakowie

9 czerwca w Krakowie odbyły się pierwsze warsztaty kampanii Zdrowy Przedszkolak.

Program warsztatów obejmował omówienie tematów:

  • naturalnego, racjonalnego żywienia dzieci w wieku intensywnego rozwoju i wpływu wybranych potraw i surowców na zdrowie dzieci
  • profilaktyki i leczenia chorób wieku dziecięcego w zakresie żywienia (otyłość, cukrzyca, alergie, zaburzenia zachowania)
  • naturalnej kuchni (jak i co gotować, żeby wzmacniać zdrowie dzieci)
  • zaopatrywania przedszkoli w naturalne produkty
  • ekonomicznego dokonywania wyborów produktów dostępnych na rynku
  • urozmaicania i wprowadzania zmian w jadłospisach przedszkolnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów – dyrektorom przedszkoli, pedagogom, osobom odpowiedzialnym za przygotowanie posiłków, intendentkom, prowadzącym firmy cateringowe i zainteresowanym rodzicom!

Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zmienić przedszkolną dietę dzieci na zdrowszą i naturalną. Zapraszamy do realizowania programu Zdrowego Przedszkolaka i na kolejne warsztaty na jesieni.

Dziękujemy także patronom medialnym i ambasadorce kampanii Reni Jusis za pomoc w rozpowszechnianiu informacji dotyczących akcji, a także sponsorom:

  • Nowe Herbewo za udostępnienie bardzo komfortowej sali konferencyjnej
  • Biovert.pl za przygotowanie pysznego, ekologicznego poczęstunku.

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

 

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

zdrowy przedszkolak > Warsztaty Zdrowy Przedszkolak w Krakowie   relacja   naturalne i ekologiczne rodzicielstwo

Organizatorami warsztatów byli:

Emilia Lorenc – Instytut Medycyny Integracyjnej

Katarzyna Rudnicka – Sztuka Odżywiania

Alicja Szwinta – Dyrda – serwis Dzieci są ważne

Dziękujemy również za aktywne zaangażowanie Piotrowi Sułkowskiemu.

 

O odżywianiu dzieci w Dzień Dobry TVN

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *