Kampania na rzecz naturalnej diety w przedszkolu
  

Żywienie dzieci przedszkolnych – analiza publicznego przedszkola.

Autor: Sylwia Ogrodowczyk, dbamodiete.pl

W połowie października 2013 roku w jednym z poznańskich publicznych przedszkoli (przedszkole spoza naszego projektu) wśród Rodziców przeprowadziłam anonimową ankietę. Celem ankiety było uzyskanie informacji na temat preferencji Dzieci przedszkolnych dotyczących spożywanych posiłków, a także ocena świadomości Rodziców o żywieniu w Przedszkolu.

Wyniki ankiety zostały przedstawione na wykresach, które obrazują jak obecnie przedstawia się sytuacja dotycząca żywienia dzieci w przedszkolu i zaangażowania rodziców w dietę dziecka.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Z przeprowadzonej przeze mnie analizy ankiet wynika iż większość dzieci spożywa pierwszy posiłek w przedszkolu – ten wynik mógłby być znacznie lepszy. Śniadanie jest bazowym posiłkiem dla organizmu, dostarcza energii na cały dzień. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym powinno być zjadane przed wyjściem z domu. Jeżeli dziecko je śniadanie w przedszkolu, to śniadanie spożywane w domu nie musi być obfite. Wystarczy pół kubka kakao, mleka, lub herbata a do tego kawałek chleba np. z chudą wędliną. Wychodzenie z domu bez zjedzenia śniadania podnosi ryzyko zachorowalności na różne infekcje, dziecko bywa rozdrażnione, po przyjściu do przedszkola przez dłuższy czas może być mu zimno, gdyż nie jest utrzymana odpowiednia termika organizmu.

Z przeprowadzonej ankiety wynika również, że ponad połowa dzieci uczęszczających do przedszkola bardzo często spożywa słodycze, oraz pije soki z „kartoników” i butelek. Sacharoza nie dostarcza organizmowi żadnych składników odżywczych a jedynie zbędne kalorie. Cukier w nadmiarze odkłada się w postaci tłuszczu, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi a potem otyłości. Najzdrowsze dla dzieci słodycze to wypieki domowe. Soki, oraz słodycze zakupione w sklepie poprzez przesłodzenie przyczyniają się do powstawania próchnicy u dzieci. Tylko soki z sokowirówki, wyciskane ze świeżych owoców i warzyw posiadają 100% wartość. Napój, który ma kilkutygodniową a nawet kilkumiesięczną datę przydatności do spożycia nie jest 100% naturalny. Czy zawiera witaminy? Może zawierać, ale są to sztuczne suplementy nie mającą nic wspólnego z naturalnymi witaminami i mikroelementami które są w owocach i warzywach. Do słodyczy należy również zaliczyć serki typu Danio i jogurty słodzone owocowe. Zawierają one duże ilości cukru, a bywa że do tego syrop glukozowo-fruktozowy (dodatkowa dawka cukru). Zdrową alternatywą do tego typu jogurtów jest jogurt naturalny i dodatek owoców świeżych bądź mrożonych.

Analiza wykresu dotycząca spożywania produktów typu fast food przedstawia zadowalający wynik. Fast food to żywność, która zawiera duże ilości tłuszczu i węglowodany proste, pozbawiona jest witamin, minerałów a wzbogacana przez niezdrowy glutaminian sodu. Produkty tego typu nie odżywiają organizmu a jedynie generują powstawanie nadmiaru tkanki tłuszczowej przez to nie powinny występować w diecie dziecka.

Rodzice Przedszkolaków zostali również poproszeni o wypisanie propozycji posiłków, które ich zdaniem powinny znaleźć się w jadłospisie. Z sugestii można było wyczytać, że najważniejsze dla Rodziców jest, by do posiłków było dodawane jak najwięcej warzyw i owoców. Jednakże w tym miejscu zaznaczę, że jadłospis dzieci jest urozmaicany i zbilansowany pod kontem witamin i mikroelementów w postaci świeżych lub gotowanych owoców i warzyw w odpowiednich proporcjach. Ponad to posiłki są komponowane z różnego rodzaju kasz, mleka i innych zdrowych a przede wszystkim świeżych produktów. Po rozmowie z p. Dyrektor Przedszkola i z opinii p. Logopedy oraz Pań Nauczycielek wynika, że zdecydowana większość dzieci jada warzywa i owoce bardzo niechętnie. Dzieci często mają problem z gryzieniem i żuciem surowych warzyw i owoców. Powodem zazwyczaj jest zbyt długie spożywanie rozdrobnionych dań, wręcz papek od niemowlęctwa po dzieci już kilkuletnie. Nawyki żywieniowe przede wszystkim kształtują się w domu i to Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami. Rodzice w ankietach poruszyli kwestie dotyczącą wody, część osób uważa, że jest jej za mało „rozdawane”. Otóż woda od kilku lat jest dostępna na salach przedszkolnych, lecz dzieci nie mają wyrobionego nawyku jej picia. Większość przedszkolaków spożywa ją niechętnie, bardzo mało dzieci zgłasza w ogóle chęć zaspokojenia pragnienia. Zalecane dzienne spożycie wody dla dziecka w wieku przedszkolnym to około 1700ml. Nawyk picia wody kształtuje się we wczesnym niemowlęctwie. Jeżeli dziecko nauczone jest od wczesnego dzieciństwa, że zaspokaja się jego pragnienie sokami lub innymi słodzonymi napojami niechętnie będzie wypijało wodę i zmieniało ten nawyk. Jedną z propozycji dań zaproponowanych przez Rodziców były np. tosty i np. zapiekanki makaronowe, z serem… Przygotowanie tego typu dań w przedszkolu jest kłopotliwe ze względu na proces wydawania posiłków. Ważne jest to by posiłki do dzieci trafiały ciepłe – podanie ciepłych tostów dla ok. 125 dzieci jest trudne logistycznie.

Zdecydowana większość Rodziców zadeklarowała, iż ich dzieci nie mają alergii. W badanym przeze mnie Przedszkolu jadłospis jest komponowany z podstawową dietą ogólną, w której nie można wyeliminować produktów takich jak mleko, białe pieczywo etc. W szczególnych przypadkach rodzice przynoszą własne produkty/ potrawy dla dzieci z alergią.

Podsumowując pragnę zaznaczyć, że nawyki żywieniowe dzieci kształtują się do ok. 10 roku życia. Dzieci są bacznymi obserwatorami, chętnie kopiują zachowania Rodziców, to w jaki sposób dorośli spożywają posiłki będzie powielane przez Najmłodszych. Jeżeli Dziecko widzi, że Rodzic nie je śniadań, owoców, warzyw, je w pośpiechu, przed tv, komputerem – to nie dziwmy się, że Dziecko takie zachowanie naśladuje i wstaje od stołu, grymasi, nie chce czegoś zjeść. Dzieci Przedszkolne wiernie odwzorowują postawę Rodziców. Przedszkole również odgrywa ważną rolę w kształtowaniu nawyków żywieniowych, ponieważ dzieci zaczynają dostrzegać rówieśników i też naśladują ich zachowania. Edukując dzieci zarówno w Domu jak i Przedszkolu, można wychować pokolenie zdrowych, silnych ludzi z wyrobionymi prawidłowymi nawykami żywieniowymi, co ustrzeże ich przed chorobą jaką jest otyłość – dużym zagrożeniem XXIw.

Zachęcam Państwa do przeprowadzenia ankiety na temat żywienia dzieci/młodzieży w Przedszkolu, Szkole, Klubie Malucha etc., do którego uczęszcza Państwa dziecko, bądź też są Państwo pracownikami danej placówki. Wyniki ankiety pozwolą dokonać analizy, na podstawie której można precyzyjniej zbilansować dietę dziecka poprzez jadłospis.

Osoby zainteresowane powierzeniem mi koordynacji całego procesu badań, od uzyskania zgody po analizę wyników, proszę o bezpośredni kontakt.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizator Kampanii

Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”

Organizatorem Kampanii na rzecz naturalnej diety w przedszkolu „Zdrowy Przedszkolak” jest Fundacja „Instytut Medycyny Integracyjnej”.

Małe Ogródki
Książka kucharska dla przedszkola-ków w pliku PDF.

Małe ogródki - książka kucharska dla przedszkolaków




Wykonanie i hosting