I to o każdej porze roku. Niezależnie od tego czy mamy wiosnę, lato, jesień czy zimę – dziecko powinno wychodzić na zewnątrz. W miarę możliwości codziennie.
Wyjście na zewnątrz ma wiele zalet. Powietrze to jeden z naturalnych czynników o ogromnym znaczeniu dla rozwoju dziecka. Jest ważne dla higieny układu nerwowego, rozwoju ruchowego, a także higieny układu oddechowego i krążenia.
Doświadczanie
Podczas spaceru dziecko doznaje wielu bodźców – począwszy od poznawania przyrody, przez spotykanie innych ludzi, aż do doświadczania zmiany otoczenia. Może dotknąć liści, zbierać kamyki czy rysować patykiem. Wydają się to być proste czynności, jednak silnie oddziałują na wyobraźnię. Na spacerze można poznać inne dzieci, porozmawiać ze znajomymi, spotkać psa czy kota. Dziecku potrzebna jest przestrzeń, gdzie może zrobić coś innego niż w domu. Na spacerze aktywnie spożytkuje energię, a także nabierze apetytu na zbliżający się obiad. Pozwólmy mu na to.
Przeciwwskazania do wyjścia na dwór
Przeciwwskazaniem do wyjścia na zewnątrz może być jedynie silny wiatr, ulewny deszcz, mróz poniżej 15 stopni czy smog (zanieczyszczone powietrze) w dużych miastach. W innych przypadkach zabierzmy dziecko na spacer – choćby półgodzinny. W chłodniejsze dni można spacer podzielić np. na dwa razy. A w dni, kiedy wyjście nie jest wskazane można się ciepło ubrać i pootwierać okna w celu przewietrzenia mieszkania – już taka czynność wpłynie na samopoczucie dziecka.
W dłuższej perspektywie codzienne wychodzenie na zewnątrz uodparnia dziecko. Jest nauczone, że w każdą pogodę spędza czas na zewnątrz – jego organizm jest do tego przyzwyczajony.
Jak świeże powietrze wpływa na zdrowie?
– Emilia Lorenc (diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i doradca żywieniowy).
zapewnia odpowiednie dotlenie organizmu, co usprawnia jego funkcjonowanie, prawidłowo zachodzą wszystkie procesy biochemiczne w organizmie;
dotlenie mózgu wpływa na sprawność i umiejętność przyswajania wiedzy przez dziecko, choćby na spacerze, kiedy poznaje przyrodę – ale także w domu i przedszkolu;
podnosi odporność – dotleniony organizm łatwiej radzi sobie z infekcjami, dzieci przebywające regularnie na świeżym powietrzu w różnych porach roku mniej chorują;
dodaje dzieciom energii poprzez odpowiednie ukrwienie organizmu;
umożliwia prawidłowy rozwój i wzmacnia układ ruchowy. Wzmacnia i buduje ścięgna, kości, mięśnie oraz zapewnia dobrą postawę dziecka;
podczas spacerów w słoneczny dzień dostarczamy dzieciom niezbędną do rozwoju witaminę D;
aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest doskonałą profilaktyką nadwagi i otyłości;
podczas spacerowania poprawia się nastrój – takie działanie ma aktywacja całego organizmu oraz obcowanie z przyrodą, która ma kojący wpływ na układ nerwowy.
Jedna odpowiedź na „Dzieci potrzebują powietrza”