14 listopad Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Częstość występowania cukrzycy wzrasta na całym świecie, a badania donoszą o zwiększonym ryzyku zachorowań u dzieci. Około 350 milionów ludzi na całym świecie ma cukrzycę, liczba może wzrosnąć więcej niż dwukrotnie w ciągu najbliższych 20 lat. W powikłaniu cukrzycy może dość do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, wzroku, nerek i układu nerwowego – powodując chroniczne problemy i prowadząc do przedwczesnej śmierci.
Cukrzyca typu I (czasami nazywana insulinozależną, młodocianych ) występuje, gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi. Przyczyna nie jest znana, ale uważa się, że jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych.
Wiele krajów dokumentuje większą liczbę nowo zdiagnozowanych przypadków cukrzycy typu I szczególnie u młodszych dzieci. Co ciekawe, niektóre przypadki przypominają wśród dzieci epidemie chorób zakaźnych. Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania cukrzycy typu I
Cukrzyca typu II (zwana jako cukrzyca dorosłych ), powstaje, gdy organizm nie potrafi skutecznie wykorzystać produkowanej insuliny. Może ona wynikać z nadmiernej masy ciała i małej aktywności fizycznej, złego odżywiania a czasem z predyspozycji genetycznych.
Ostatnio, cukrzyca typu II coraz częściej występuje u dzieci i młodzieży, tak bardzo, że w niektórych częściach świata cukrzyca typu II stała się głównym typem cukrzycy u dzieci. Globalny wzrost otyłości u dzieci i brak aktywności fizycznej jest powszechnie uważany za kluczową przyczynę cukrzycy.
Zdrowe odżywianie i styl życia, to najlepsza ochrona przed chorobą.
źródło: www.who.int
zdjęcie: www.who.int